Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

06.09.2019

Choinka-symbol

Choinka - symbol

Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia niemal w każdym domu ubierana jest choinka. W zależności od preferencji zdecydować się można na ozdoby w stylu klasycznym, nowoczesnym, industrialnym, można też wykonać choinkę DIY ‒ propozycji nie brakuje. A czy wiecie, dlaczego w ogóle ubieramy choinkę i czego jest symbolem? Wyjaśniamy!

 

Zwyczaj ubierania choinki

Strojenie choinki to zwyczaj, który pojawił się już w średniowieczu. Początkowo był on popularny przede wszystkim w Niemczech ‒ zwolennikiem ubierania choinek był między innymi Marcin Luter.
Do innych krajów zwyczaj ubierania choinki dotarł w XVIII-XIX wieku – początkowo zyskał popularność w Anglii i Francji, a następnie w krajach Europy Środkowej.

Do Polski choinka dotarła dzięki niemieckim protestantom na przełomie XVIII i XIX wieku. W pierwszych latach drzewko wigilijne pojawiało się w większych miastach i stopniowo zyskiwało coraz większą popularność. 


Co symbolizuje choinka?

Bożonarodzeniowa choinka jest dla chrześcijan symbolem raju, z którego wypędzeni zostali Adam i Ewa. Choinka nawiązuje do drzewa, z którego Ewa, za sprawą kuszenia szatana, zerwała owoc. Ponadto, choinka łączy ziemski świat z boskim. Trwała zieleń drzewka, które nie przemija mimo mrozu symbolizuje boską, niezwyciężoną siłę.

Symbolika ozdób choinkowych

A czy wiecie, że ozdoby choinkowe również mają swoje znaczenie? Poniżej najważniejsze z nich:

  • Gwiazda na czubku choinki ‒ gwiazda na czubku choinki jest symbolem gwiazdy Betlejemskiej, za która podażali Trzej Królowie. Gwiazda ma również wskazywać drogę do domu osobom, które są poza nim i nie mogły dotrzeć na święta.
  • Jabłka ‒ jabłka dawniej należały do obowiązkowych ozdób choinkowych. Symbolizowały one rajskie drzewko. Dziś jabłka zostały zastąpione przez czerwone okrągłe bombki.
  • Łańcuchy – łańcuchy mają przypominać o więziach rodzinnych.
  • Dzwoneczki ‒ są symbolem dobrej nowiny.
  • Światełka - światełka są symbolem Światłości nad Światłościami, czyli narodzonego Dzieciątka.
  • Anioły - takie ozdoby wieszamy, aby anioły opiekowały się naszym domem.
  • Ozdoby złote wywodzą się z tradycji pogańskiej i mają symbolizować bogactwo.
  • Zieleń drzewka symbolizuje płodność, siłę i życie.

Symbolika innych ozdób świątecznych

Oczywiście nie tylko choinka i ozdoby choinkowe mają swoją symbolikę, wśród innych ozdób świątecznych, które mają symboliczne znaczenie wymienić możemy takie, jak:

  • Jemioła ‒ jemiołę wiesza się nad wigilijnym stołem lub przy drzwiach, jest ona symbolem narodzin duszy po śmierci. Co więcej, zgodnie z tradycją zakochani, którzy pocałują się pod jemiołą będą żyć długo i szczęśliwie.
  • Gwiazda betlejemska ‒ doniczkowe gwiazdy betlejemskie pojawiły się około 1950 roku i od tego czasu cieszą się dużą popoularnością. Gwiazdy symbolizują Gwiazdę Betlejemską, która zaprowadziła Trzech Króli do nowonarodzonego Dzieciątka.
  • Wieniec adwentowy ‒ symbolizuje wiecznego Boga, wieczność tak samo jest wieniec, nie ma początku, ani końca. Wieniec symbolizuje również oczekiwanie na narodzenie Dzieciątka. 

Podsumowanie


Choinka jest nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia. Symbolizuje ona rajskie drzewko i raj, z którego wypędzenie zostali Adam i Ewa. Własną symbolikę mają również ozdoby choinkowe - światełka, łańcuchy czy bombki. Warto przed wielkim zakupem ozdób sprawdzić, czego są symbolem.

Rozpocznij
Stwórz pierwszą bajkę!
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.